Kıbrıs'ta Kiralık Villada Tatil Rehberi

Kıbrıs Tatil Rehberi - Plajlar

Plajlar

Kuzey Kıbrıs denilince akla ilk gelen el değmemiş doğa harikası plajlarıdır. Girne bölgesinden başlayarak Esentepe, Tatlısu, Kaplıca, Yeni Erenköy ve Dip Karpaz’a kadar uzanan sahil şeridinde doğa harikası el değmemiş plajları bulabilirsiniz. Bunlardan en bilinenleri Esentepe’de Alagadi Kaplumbağa plajı ve Dip Karpaz da bulunan Altın Kumsaldır. Kuzey Kıbrıs’ın denizi ve kumu sizleri büyüleyecektir. Girne ve çevresinde konumlanmış olan kiralık villalarımızdan bu el değmemiş doğa harikası plajlara araç ile çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bazı kiralık villalarımız ise bu harika plajlara yürüme mesafesindedir.

Girne bölgesinde bulunan birçok otelin plajına ücret karşılığı girebilirsiniz. Bunlardan en bilinenleri Acapulco Oteli, Escape Beach Club, Camelot Beach Club, Cratos Oteli ve Mağusa’da bulunan Palm Beach’dir. Birçok kiralık villamız bu otel ve plajlara çok yakın konumlanmıştır.

Yeme – İçme

Girne merkez olmak üzere, Bellapais, Ozanköy, Çatalköy, Alsancak, Lapta gibi Girne’nin popüler tatil beldelerinde farklı damak tatlarına hitap eden restoranlar bulunmaktadır. Kıbrıs mutfağının en sevilen yemeklerinden şeftali kebabını ve küp kebabını, ızgara hellim peynirini yiyebileceğiniz yerel restoranları kolayca bulabileceğiniz gibi dünya mutfağından Hint, Çin, İtalyan, Fransız restoranları da bulmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Kuzey Kıbrıs’ta her bütçeye ve her damak tadına uygun çeşit çeşit restoranlar bulunmaktadır. Kendi alanında en iyilerinden olan Ambiance restoran, Niazi’s Restoran, Saint Tropez restoran, Veranda restoran, Anı restoran, Grida restoran bunlardan bazıları. Girne’de kiraladığınız villanızda yemek pişirmek yerine, birçok kiralık villaya kısa mesafede olan bu güzel restoranlarda harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Kıbrıs Tatil Rehberi - Restoran ve yemek kültürü
Kıbrıs Tatil Rehberi - Tatil aktiviteleri

Doğa ve Su Sporları

Kuzey Kıbrıs son yıllarda doğa ve su sporlarında öne çıkmaya başlamıştır. Kiraladığınız harika villanın havuz başında zaman geçirmek kulağa çok hoş gelse de doğa ve su sporları yaparak Kıbrıs tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Yılın neredeyse 12 ayı güneş gören bir adanın olmazsa olmazı su sporlarıdır. Dalma, rüzgâr sörfü, su kayağı, jet ski, kneeboard, parasailing bunlardan bazılarıdır. Su sporlarını özel su sporları kulüplerinde yapabileceğiniz gibi 5 yıldızlı otellerde de yapabilirsiniz. Girne ve çevresindeki otellere buralarda konumlanmış kiralık villalarımızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

Yine son yıllarda popüler olan dağ ve orman yürüyüşleri de Kuzey Kıbrıs ta doğa sporları olarak yapılmaktadır. Kıbrıs’ın doğa harikası dağlarında yapacağınız yürüyüşlerden son derece keyif alacaksınız. Bunlardan bir tanesi Girne bölgesinde Arapköy dağında bulunan yürüyüş parkurudur. Girne’nin doğusunda kalan bu bölgede doğal ortamda yürüyüş, koşu yapabilirsiniz.

Yamaç paraşütü ise adrenalini yükseltmek isteyenler için harika bir serüven olacak. St. Hilarion kalesinin batı tarafından kalkıp, Beşparmak dağlarının enfes manzarası ve nefes kesen Kuzey Kıbrıs’ın sahil şeridi bu macerada sizleri büyüleyecektir.

Tarihi Yerler

Kuzey Kıbrıs’ın tarihi mekânları hiç kuşkusuz sizleri büyüleyecektir. Kıbrıs tatilinizi sadece kiraladığınız villada, havuz ve denizde geçirmek yerine tatilinizin bir kısmını bu tarihi yerleri gezmeye mutlaka ayırmalısınız. M.Ö. 3500 yıl öncesine dayanan tarihinde adada mirasını bırakan Roma, Bizans, Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı eserlerini mutlaka görmelisiniz.

Bunlardan mutlaka görülmesi gerekenleri Salamis Antik Kent, Girne Kalesi, Saint Hilarion Kalesi, Kantara Kalesi, Bufavento Kalesi, Bellapais Manastırı, Saint Barnabas Manastırı, Apostolos Andreas Manastırı olarak sıralayabiliriz. Bu tarihi eserlerin birçoğu Girne ve çevresindedir. Girne ve çevresinde konumlanmış kiralık villalarımızda kalmanız halinde bu büyüleyici tarihi eserlere çok yakın bir mesafede olacaksınız.

Kıbrıs Tatil Rehberi - Gezilecek yerler
Kıbrıs Tatil Rehberi - Sıcakcık bir tatil

İklim

Kuzey Kıbrıs yazları sıcak, kışları ılıman bir iklime sahiptir. Yaz mevsimi Nisan ayında başlar, Kasım ayının sonuna kadar 8 ay sürmektedir. Yaz aylarında sıcaklık 35 °C yi bulurken, kiralık villanızın özel havuzunda keyifli bir zaman geçireceğinizden hiç kuşkunuz olmasın! Kış mevsimi ise ılık, ortalama sıcaklık 19 °C civarındadır.

Kıbrıs’ta deniz suyu sıcaklığı ortalama 21.3 °C dir. Deniz suyunun en yüksek olduğu aylar Temmuz ve Ağustos aylarında ise 27.0 °C - 28.0 °C civarındadır.